Donaueschingen Sighthound Festival

Ostatni weekend spędziliśmy na południu Niemiec na największym w Europie Festiwalu Chartów. Do Donaueschingen wybieraliśmy się już co najmniej dwa razy, ale zawsze coś krzyżowało nasze plany. Tym razem się udało.

Donaueschingen Sighthound Festival galgo espanolW charcim świecie o Donaueschingen krążą legendy, a rozetka z tej wystawy to obiekt pożądania. Nie ma drugiego takiego święta chartów, które gromadzi tylu pasjonatów z całej Europy. Ilość zgłoszeń w rasach jest porównywalna do “światówki” – w tym roku było ich 1500. Donaueschingen odwiedziły charty z ponad 20 krajów.

Przez ostatnie lata nasłuchaliśmy się o tym Święcie tyle dobrego, że postanowiliśmy w tym roku sprawdzić na własnej skórze jak to jest w “Donaue”, mimo iż podróż tam, to nie lada wyzwanie (nasza trwała ponad 15 godzin). Byliśmy strasznie zmęczeni drogą, ale zarazem bardzo podekscytowani nadchodzącym jutrem. Kolejne noce mieliśmy spędzić na campingu – na miejscu całego wydarzenia z innymi wariatami, którzy pokonali setki kilometrów, aby pooglądać pięknych przedstawicieli kilkunastu ras chartów.Donaueschingen Sighthound Festival

W pierwszy dzień wystawiała się nasza galga i charciki włoskie, których tego dnia zgłoszonych było osiemdziesiąt – m.in z Włoch, Niemiec, Austrii, czy Francji.

Na pierwszy ogień poszła na galgulita Makita, która dostała ocenę wybitnie obiecującą od duńskiej sędziny (szefowej tamtejszego Klubu Charta), zajęła lokatę 1/2 i została Najlepszym Szczenięciem w Rasie z naprawdę doskonałym opisem.

W charcikach błyszczała natomiast nasza ukochana Taffy, która wygrała klasę pośrednią (1/7) dostała res.CAC i otworzyła Championat Niemiec (VDH). Ładnie poszło też Umie, która była wystawiana po raz pierwszy w klasie młodzieży i skończyła na piątym miejscu na 9 suczek. Rumba tego dnia również poradziła sobie całkiem nieźle i stanęła na czwartym miejscu na jedenaście wystawianych suk w klasie otwartej. Donaueschingen Sighthound Festival galgoZula zajęła lokatę 2/3.

Niesamowite emocje były jeszcze przed nami, bo tego wieczoru amerykańska sędzina wybrała naszą czarną panterę na drugie Najpiękniejsze Szczenię Donaueschingen Sighthound Festival 2017 – spośród wielu innych, pięknych szczeniąt chartów. To było niesamowite i absolutnie wspaniałe doznanie biec z nią przed setkami podziwiających BIS’y osób – setkami zapaleńców i miłośników chartów. Wiele osób gratulowało nam jeszcze na drugi dzień – to było niezwykle miłe i wyjątkowe.

Donaueschingen Sighthound Festival 2017 galgo
W drugim dniu Makita ponownie wybitnie obiecująca 1/2 i Najlepsze Szczenię w Rasie – tym razem oceniana przez sędziego pochodzącego z Australii (a mieszkającego w Hiszpanii), który swoja przygodę z chartami zaczął od hodowli Afganów. Miałam również niezwykłą przyjemność wystawiać ojca Makity – Bandido De Monte Podrido, z którym wygrałam Zwycięstwo Rasy i miałam kolejną okazje biec po ringu honorowym na finałach, wśród najpiękniejszych chartów Europy.

Sędziemu spodobał się również Donaueschingen Sighthound Festival italian greyhoundsynek naszej Zuli – Chartbeat Unicorn Hunter, który zajął lokatę 3/8 oraz Zula, która dostała bardzo ładny opis i w klasie użytkowej była 1/2. Ona również rozpoczęła Championat Niemiec (VDH). Niestety za dużo się działo i przegapiliśmy finały psów użytkowych. Taffy w drugim dniu zajęła lokatę 4, Rumba i Uma bez lokat.

Donaueschingen Sighthound FestivalWracając do samego Festiwalu Chartów – to na pewno impreza z wielkim rozmachem, piękna ceremonia otwarcia (i zakończenia) na której można było dowiedzieć się wiele o historii chartów, zobaczyć piękne pokazy m.in. taniec koni, światowi sędziowie – specjaliści rasy, cudownie przygotowane ringi – a na nich najpiękniejsze psy Europy, organizatorzy to ludzie zaangażowani w to co robią na 300%. Do tego las stoisk z charcimi gadżetami, niesamowicie przyjazna atmosfera, ogromne stawki, dzięki czemu można było podziwiać naprawdę wspaniałe psy, Doskonałe oświetlenie i nagłośnienie – to Donaueschingen Sighthound Festival 2017wszystko naprawdę robiło ogromne wrażenie. A wieczorem spotkania towarzyskie – zawarliśmy kolejne, wspaniałe, niezapomniane znajomości i spędziliśmy wyjątkowy czas w niezwykle przemiłej i sympatycznej atmosferze. Jedno jest pewne, po wystawie w Donaueschingen nic już nie będzie takie samo. Każda krajówka, międzynarodówka, a nawet klubówka w Polsce jest sto lat świetlnych od Donaueschingen. Wspaniale byłoby, gdyby chociaż część tych imprez mogła się kiedyś równać z tym wydarzeniem.

galgo espanol Donaueschingen Sighthound Festival

galgo espanol
charcik włoski
charciki włoskie Donaueschingen Sighthound Festival
charcik włoski Donaueschingen Sighthound Festival
charcik włoski Donaueschingen Sighthound Festival
Donaueschingen Sighthound Festival charciki
charcik włoski wystawa

Nawiguj